Sigorta Acenteliği açmanın kısa şartları:

1- Segem Belgesi (teknik müdürlük kapsayan)

2- Tobb levha Kaydı (10-30 bin tl)

3- işyeri

4- ofis gereçleri

5- Sigorta Şirketlerine acentelik başvurusu

6- Başvuru onaylanan şirketin istediği teminat (10-100 bin tl şirket başı) ve taahhütler

 

Şubelik açmanın kısa şartları

1- Segem Belgesi

2- Ticaret odası şubelik kaydı masrafları (şehre göre 3-7 bin tl)

3- işyeri

4- ofis gereçleri

5- Teminat senedi veya nakit teminat

 

Herhangi bir sigorta şirketinin acentesi (tekil acente) olduğunuz zaman müşterilerinize sadece o şirkete ait fiyat teklifleri sunabilirsiniz. günümüz rekabetçi piyasa şartlarında kendi portföyünüz eğer çok güçlü değilse Tekil Acente olmak sizi maddi olarak ve sigorta şirketinin sizden taleplerini karşılama konusunda çok zorlayacaktır.

Ülkemizin ekonomik durumuna göre Mecburi olmayan sigorta poliçelerinin yaptırılma oranı %0,2 civarındadır. bu da bir acentenin ağırlıklı olarak Trafik sigortası ve DASK poliçesi kesmesi demektir. ancak acentelik almak isteyeceğiniz şirketler bu poliçelerin genel poliçe üretim oranınızın %50'sini geçmemesini ister. aylık ortalama 100.000 TL poliçe üretimi yapan iyi bir acente yaklaşık 50 trafik, 20 kasko, 20 dask, 10 işyeri, yangın, ferdi kaza, sağlık, seyahat vb. poliçe kesmek zorundadır.

bu şartları 3 aylık periyotlarda güncelleme ve artırma istekleriyle karşılaşırsınız. 

Şubelik alarak başka bir acentenin altında çalışmak durumunda ise bütün bu şartları paylaşmış olursunuz. Genel Merkez her ay üretiminin içerisindeki taahhüt oranına göre ufak taleplerrde bulunabilir. örneğin bu hafta tüm şubelerimizden 2 şer adet ferdi kaza veya dask istiyoruz gibi.

Çünkü toplam hedefin şube sayısına bölümü bundan daha yüksek bir rakama ulaşmaz.

 

ŞUBELİK VEREN SİGORTA ŞİRKETLERİ

Ülkemizde TOBB 2019 kayıtlarına göre yaklaşık 70 adet şubeli yapıda sigorta şirketi bulunmaktadır. bunlar %50 ila %60 arasında prim paylaşımı yaparak şubelik vermektedirler.

Kendi portföyünüzü değerlendirdiğinizde, aylık ortalama 30.000 tl üretim yapabileceğinizi ve bu rakamın aylara göre artış gösterdiğini düşünüyorsanız şubelik alabilirsiniz.

Hercan Sigorta Türkiye'nin 54 şube ile en büyük Sigorta Acentelerinden biridir. ve gerek prim oranları gerekse ödeme konusundaki güvenilirliği ile 7 yıldır sektörde hizmet kalitesini yüksek standartlarla korumuş güçlü bir kuruluştur. bünyesinde bulunan 25+ sigorta acenteliği ile hizmet vermektedir.

 

yukarıda belirtilen bilgiler ışığında kendinize ait güçlü bir sigorta acenteliği sahibi olmak istiyorsanız vakit kaybetmeden iletişime geçin.

 

Ekonomi bakanının 2019 yılı başında yaptığı açıklamaya göre sigortacılık sektörünün ekonomi içerisindeki payı %4 civarında ve hükümet bu yıl hedeflerine bu oranı %10 seviyesine çıkarmayı da ekledi. Bu da, piyasanın %250 büyümesi demektir.