Hercan Sigorta Genel Müdürü Sn. Ümit Eşsiz İle 2020 hedefleri Hakkında konuştuk. Kendisi 2020 yılı sektörel ve Kurumsal değerlendirmelerini anlattı.

2020 yılı sigortacılık sektöründe neleri değiştirecek?

ÜE- Öncelikle SDK’nın kurulması ile birlikte sektöre ciddi bir düzenleme geleceğine inanıyorum. En büyük sorunlarımızdan biri olan “merdiven altı” sigortacılığın bu sayede ciddi kontrol altında tutulacağını, yetkisiz kişilerin sektörden uzaklaştırılacağını ve bu sayede sektöre güven aşılanacağına inanıyorum

Acentelerin beklentileri neler?

ÜE- Acentelerin her zaman beklentisi daha yüksek üretim ve yenileme portföyünün güçlenmesidir. Buna sektördeki rekabet engel olmakta. Örneğin A şirketi bu yıl politika gereği en ucuz fiyata poliçe kesiyor ve acente müşteri topluyor, yenileme döneminde ise o şirket fiyatları ciddi oranda artırdığı için acente yenileme müşterilerini B şirketine ve dolayısıyla B acentesine kaptırıyor. Bu konuda sabit fayat sağlanması stabil çalışma açısından çok önemli.

Oto dışı branşlarda bir diğer konu; bankaların ve dahi marketlerin bile poliçe kesmeye başlaması sektöre bir ciddiyetsizlik katmış durumda. Teminatları ve ek hizmetleri kontrol etmeden kesilen poliçeler hem müşteriye hemde şirketlere sorun oluşturmakta. Sigortacılık bu yüzden müşteri ile birebir diyalog gerektiren bir iş dalıdır. Gelişen teknoloji bir çok meslek dalını artık ihtiyaç duyulmaz hale getirsede “hizmet sektörü”  asla yerini kaybetmeyecektir.

Ayrıca sigorta şirketlerinin banka ve Broker şirketlere sunduğu ek imkanlar ve ek ekranların acentelerde bulunmaması “haksız rekabet”e sebep olmaktadır.

Hercan Sigorta 2020 hedefleri nelerdir?

2019 yılına girerken 50 şube hedefimiz vardı. Çok şükür bunu sağladık.  Hatta %10 üzerine çıkarak 55 şubeye ulaştık. 2020 yılında sektörün %300 büyüyeceği hükümetin ekonomik programında yer alıyor. Bunun piyasalara dolayısıyla bize yansımasının 2021 yılına kadar uzayacağı kanaatindeyim. Bu yüzden 2020 hedeflerimizi buna göre revize ettik. Biz önümüzdeki dönemde kontrollü büyüme hedefliyoruz.  Acentelik sayımızda ve Branş çeşitliliğimizdeki artışın sürdürülebilir olması şubelerimiz ile birlikte büyümek şubelerin bireysel üretimlerindeki çeşitliliği artırmaya yönelik çalışmalar yapmak hedefimizdir.

Şubelik veren sigorta şirketleri ile Hercan Sigorta arasındaki en önemli farklar nelerdir?

Bakın bu noktayı iyi analiz etmek gerekir, internet üzerinde “şubelik veren sigorta şirketleri” veya “sigorta acentesi açmak” diye arama yaptığınız zaman karşınıza 100e yakın seçenek çıkıyor. Bir çok şirket sadece kağıt üzerinde. Reel olarak şubeli yapıya haiz olan bana göre 10 büyük şirket var. Sigorta şubesi açmak elbette tekil acente açmaktan daha kolay ve daha verimli. Teklif çeşitliliği bölgesel indirimlerle birlikte acenteye çok büyük avantajlar sağlamakta. Bu konuda da Hercan sigorta olarak 30 merkezi teknik personel ile verdiğimiz destek, Hasar danışmanlığı, Finansal danışmanlık, Şubeler için her yıl hazırladığımız Hediye paketleri  ve kurumsal anlamda yaptığımız reklam çalışmaları ile “Farkındalık” yaratıyoruz.

Bizler sadece acenteyi değil müşteriyi de bilgilendirerek “Neden biz?” sorusunun cevabını vermeye çalışmaktayız. Bölge müdürlüklerimiz ile birlikte, İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseri ‘de şubelerimizle birebir dialog halindeyiz.

Bunun ne gibi faydaları var?

ÜE- Örneğin bir şubenin özel bir çalışma ihtiyacı olan teklifi hakkında genel merkezden çalışma beklemesi yeterli olmayabiliyor. Bu konuda hem müşteri hemde kurum nezdinde ikili görüşmeleri daha hızlı çözebiliyoruz.

Yetkili servis ağının verimli kullanımı konusunda da (hasar veya çekici ihtiyacı gibi) local çözümler üretebiliyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz?

ÜE- 2020 yılında sigortacılık büyük değişimler geçirecek, devlet adına vergi kaybının olmadığı nadir sektörlerden biriyiz. Yaptığımız her işlem kayıtlı ve resmi, sektörün iş gücü ihtiyacı hakkında olası kolaylık sağlamaları ve teşvikler ile birlikte önümüzdeki 10 yılın parlayan yıldızı sigortacılık olacak.

Bizlere düşen kendimizi eğiterek daha da gelişmek. Hercan sigorta ailesine bu güne kadarki özverili çalışmaları için teşekkür ediyorum.