KREDİ ARTLARINDAN SÖNEN OCAKLAR
Aylar öncesinde haberini yapmıştım. Ancak yetkililer es geçmiş olmalı ki yeniden patladı İsmi ben de saklı bit arkadaşınız yazmış.
Sadece mağdur eden ve edilenlerin isimlerini saklı tuttum..Noktasına, virgülüne dokunmadan aynen yayınlıyorum..
***
Ülkemizin bulunduğu ekonomik durum neticesinde maalesef dolandırıcılar bakir bir sektör keşfettiler. Anadolu insanı sigorta acentesine olan güveni nedeni ile sigortacılıkta her yerde aynı güvenilirlik vardır düşüncesi ile her önüne gelene inanmakta, güvenmektedir. Bu nedenle son aylarda mağdur insan sayısında müthiş bir patlama meydana gelmiştir. Durumu daha detaylı anlatmak gerekirse;
***
Sigorta acenteleri her şirketten acentelik alamadıkları için müşteri kaçırmamak adına çoklu şirketlerle çalışan Hazine Müsteşarlığından lisans almış belirli şirketlerden ekran kurarak poliçe kesme yoluna gitmektedirler. Kanunen il dışı paylaşım yasak olmasına rağmen, özellikle şirket ekranlarını barındıran programların yüklenmesi, kurulması ve buradan poliçe kesilmesi yasak olmasına rağmen maalesef acentelerimiz müşteri kaybetmemek için bu yola gitmek durumundalar.
***
X bir Sigorta acentesinin 270 gayri resmi şubesi, diğer bir x Sigorta acentesinin 600 gayri resmi şubesi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bunun gibi hazineden lisans almış, ya da sektörde büyük şirketiz diye reklam yapan tüm acenteler gayri resmi yollarla ekran dağıtmaktadır.
***
Acentelerimiz bu ekranları kurarak %50-60 arası komisyonlara bu şirketlere çalışmaktadır. Sektördeki bu açığı bilen gözü açık dolandırıcılar gece saatlerinde ya da skype üzerinden, whatsap üzerinden veya acenteye güven vererek bu programların yedeğini kurarak poliçe kesmekte. Poliçelerde kullanılan kredi kartları ise anlaştıkları kişilere ait olup 30-45 gün sonra itiraz etmektedirler. Şirketler ise itiraz gelmesi akabinde kredi kartına geri iade ederek acentenin cari hesabına borç olarak yazmaktadır. Acente bu rakamı komisyonları ile komisyon yatmıyorsa verdiği teminatlarla ödemek durumunda kalmaktadır.
***
Adı geçen şirket sahipleri ise alt tarafta %50-60 komisyonla iş yaparak ayakta kalmaya çalışan acentelere gerek yargı gerek tehdit yöntemi ile bu paraları tahsil etmektedirler. Bununla alakalı örnekler elimizde mevcuttur.
Sigortanın resmi şubesinin başına gelen olay neticesinde 80 bin tl dolandırılmış, Ana acente şubenin 30 bin tl teminatına el koymuştur. Komisyonundan 7 bin tl bloke etmiştir. Kalan kısmın ödenmesi için baskı uygulamaya devam etmekte olup şubelikle ayakta kalmaya çalışan acente ne yapacağını şaşırmış durumdadır.
Balıkesir Edremit te kendi çapında acentelik yapan bir bayan arkadaşımız yaklaşık 16-18 poliçe yaptırmış ve rakamın 18 bin tl civarında olduğu bilgisi gelmiştir. Komisyonla ayakta durmaya çalışan bu şahıs bu rakamı ödeyemediği gibi çaresiz duruma düşmüş çıkış aramakta olduğunu öğrendik.
***
Maalesef şirketlerimiz 3d secure güvenlik ekranı poliçe başına 6-7 tl gibi maliyet getiriyor diye ekranlara koymamakta ama bu tip dolandırıcılık olduğunda ise anında acentelerin komisyonlarından bu rakamı mahsup etmektedir. Bu nedenle acenteler o kadar çaresiz ve sahipsiz ki, batan iflas eden acente sayısında yakında patlama olacağı, gurur meselesi yaptıkları için sesini çıkarmadan .çözüm aramaya devam etmekteler. Ama dediğim gibi önümüzdeki günlerde acı haberler duymaya başlayacağımızdan şüpheniz olmasın.
Küçük bir güvenlik adımı ile soruna çözüm bulmak bu kadar kolayken neden acentelerin üzerine yük bindirilmesini anlamıyorum. Bu kadar mı yalnızız? bu kadar mı çaresiziz.?
Artık makam mevki için yalan konuşmaya, protokolde şaşalı yaşam sürmek için günlük laflara ihtiyacımız yok. Artık adım atılması bu insanların elinden tutulmasını istiyoruz.