Türk sigorta sektörünün kurulması için yıllardır uğraş verdiği Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme kurulu'nun (SDDK) Teşkilat ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi 18 Ekim Tarihli Resmi gazetede yayımlandı. SDDK sigortacılık ve özel emeklilik için mevzuat hazırlayacak, uygulayacak ve ilgililer tarafından uygulanmasını izleyip yönlendirecek. Bireysel emeklilik, Tarım sigortaları, Dask gibi konularda kurumun yetkisi altında düzenlenecek ve denetlenecek. Sigortalıların ve katılımcıların korunması konusunda da SDDK önlemler alarak bu önlemleri sigorta ve özel emeklilik kurumlarına uygulatma yetkisine sahip olacak. Sektörün iyileşmesi ve gelişmesine yönelik mali piyasalarda alınacak kararların oluşumuna da katkıda bulunması bekleniyor.

 

Sektör temsilcileri ise SDDK'dan özellikle "Acente Sorunları" başlığında çok ciddi yaptırım ve denge beklentileri içerisindeler.

SDDK'nın öncelikle adaleti sağlaması ve Saik tarafından yayınlanan Rapor ve bildirgelere dikkat etmesi ise en büyük temenni.

SAİK gibi yıllardır bizleri temsil eden bir kurumun bundan sonraki süreçte daha ciddi daha etkili bir şekilde ve ciddiye alınarak kurulda yer alması ise SDDK'dan beklentimizdir.