Plandaki Minimum Katkı Payı Ne Kadar?

 

Bireysel Emeklilik Planı'nda minimum katkı payı tutarı 125 TL'dir.

 

Katkı payınızı aylık,  3 aylık, 6 aylık ve yıllık dönemlerde; kredi kartı veya vereceğiniz otomatik ödeme talimatlarıyla yatırabilirsiniz.

 

Bireysel Emeklilik Planı ile Avantajlarınız

Bireysel Emekilik Planı'na dahil olduğunuz andan itibaren pek çok ek fayda avantajdan faydalanırsınız.

 

Anlaşmalı Sağlık Kurumlarında İndirim

Katkı Payı Güvencesi

Asistans Hizmetleri

 

Giriş Aidatı ve Yönetim Gider Kesintisi Ne Kadar?

Sözleşmeye ilişkin giriş aidatı, teklif formunun imzalandığı tarihte geçerli olan aylık brüt asgari ücret tutarı dikkate alınarak aşağıda belirtilen şekilde tanımlanmıştır:

a) Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren üç yıl içinde ayrılanlar için aylık brüt asgari ücretin %75’i

b) Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren üç yılını dolduran sözleşmelerden beş yıldan önce ayrılanlar için, aylık brüt asgari ücretin % 50’si tutarındadır.

 

Giriş aidatı tanımlanmış sözleşmelerde, giriş aidatının tamamı başka şirkete aktarım ya da sistemden ayrılma tarihine kadar ertelenmiştir. Giriş aidatı tanımlanmamış sözleşmelerden veya yürürlük tarihinden itibaren beş yılını dolduran sözleşmelerden giriş aidatı tahsil edilmez.

 

Katkı Payı Üzerinden Yönetim Gider Kesintisi

Bireysel Emeklilik Planı’nda katkı payı üzerinden yönetim gider kesintisi uygulanmaz.

 

Ek Yönetim Gider Kesintisi

Bireysel Emeklilik Planı'nda ek yönetim gider kesintisi uygulanmaz.

 

Birikim Üzerinden Yönetim Gider Kesintisi

Bireysel Emeklilik Planı’nda; giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi toplamı yıllık üst sınırı ile sınırlı olmak üzere; sözleşmenin ilk 5 yılında, her takvim ayının 15. günü (iş günü değil ise takip eden ilk iş günü) itibarıyla emeklilik yatırım fonlarından pay satılmak suretiyle hesaptaki birikimden giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi toplamı yıllık üst sınırının* on ikide biri, yukarı yuvarlanarak elde edilen tutar kadar birim üzerinden yönetim gider kesintisi uygulanır.

 

*Giriş Aidatı ve Yönetim Gider Kesintisi Toplamı Yıllık Üst Sınırı: Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren 5 yıl ile sınırlı olmak üzere; her sözleşme yılının başlangıç tarihindeki takvim yılının ocak ayı itibarıyla geçerli olan aylık brüt asgari ücret tutarının %8,5’ini ifade eder.

 

Fon Toplam Gider Kesintisi İadesi Nedir? Nasıl belirlenir?

Sözleşmenin 6. yılından itibaren fon toplam gider kesintisi belirli oranlarda ilgili emeklilik hesabına iade edilir.